راهنمای سفر و اقامت در امارات

مصدر سیتی ابوظبی، شهر بدون کربن

شهر مصدر یا همان مصدر سیتی یکی از پایدارترین جوامع شهری ابوظبی، پایتخت امارات است. این شهر با وسعت 6 کیلومتر مربع، در نزدیکی فرودگاه ابوظبی قرارگرفته است.  مصدر سیتی امروزه بیش از 4000 نفر ساکن دارد، اما ظرفیت نهایی آن در آینده نزدیک به 50000 نفر تخمین زده می‌شود. انرژی آن 100% از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود. در برنامه‌ریزی و اهداف بلندمدت مصدر سیتی، مقرر شده که به اولین شهر “صفر کربن” و “بدون زباله” جهان تبدیل شود.

مصدر سیتی یک منطقه آزاد اقتصادی است و بیش از 1000 سازمان دولتی و خصوصی در آن مستقر هستند. دولت امارات 15 میلیارد دلار برای ساخت مصدرسیتی، این اکو شهر کم کربن در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ابوظبی سرمایه‌گذاری کرده است.

انرژی این شهر از منابع انرژی تجدیدپذیر از جمله پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی تامین می‌شود. ساختمان‌های آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تمرکز بیشتر بر تهویه طبیعی و خنک‌کننده‌ها، انرژی بسیار کارآمدی داشته باشند. مصدر سیتی به گونه‌ای طراحی شده است که مدل زندگی شهری پایدار با انتشار کربن صفر و ضایعات صفر باشد. ساختمان‌های سازگار با محیط زیست آن با طراحی مهندسی خود مصرف انرژی و آب را حداقل تا 40 درصد کاهش می‌دهند. سه ساختمان با انرژی خالص صفر که به اندازه مصرف، انرژی تولید می‌کنند، در حال حاضر در دست ساخت هستند.

در طول یک دهه اخیر مردم از وسایل نقلیه خودران در شهر مصدر استفاده می‌کنند

مصدر سیتی از زمان تأسیس در سال 2006 میزبان بسیاری از نوآوری‌ها بوده است. این جامعه شهری به عنوان یک مرکز رشد برای توسعه فناوری‌های پاک و ساختمان‌های کم کربن در ابوظبی و منطقه عمل می‌کند.

علیرغم آب و هوای خشک، شهر مصدر برای عابران پیاده طراحی شده است، جهت‌گیری بادهای غالب در کنار خیابان‌های باریک و سایه‌دار به شهر کمک می‌کند آب و هوایش 5 تا 10 درجه سانتیگراد خنک‌تر از مناطق اطراف باشد. ساکنان می‌توانند از چندین گزینه حمل‌و‌نقل الکتریکی از جمله وسایل نقلیه زیرزمینی خودران و اتوبوس‌ها استفاده کنند.

اصول طراحی معماری شهری با حداقل تاثیر زیست محیطی در سراسر مصدر سیتی منعکس شده است. مصدر سیتی میزبان یکی از بزرگترین مجموعه‌های ساختمان‌های پلاتینیوم LEED در جهان است که با سیمان کم کربن، آلومینیوم بازیافتی و سایر مواد پایدار ساخته شده‌اند. پنجره ها زاویه‌دار و سایه‌دار هستند تا نور مستقیم خورشید را به حداقل برسانند و دیوارهای بیرونی دارای عایق بندی با کیفیت بالا هستند. اکنون اکثر ساختمان‌های مصدر سیتی حداقل از جنس LEED Gold یا Platinum هستند که در حفظ و ذخیره انرژی بسیار کمک می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی سوالات

سلام. به بخش پاسخگویی به سوالات خوش آمدید. لطفا سوال خود را مطرح نمایید.